Aptuveni 70% uzņēmuma apsaimniekošanā esošo pašvaldības dzīvokļu ir ļoti sliktā stāvoklī. Par to liecina kopš 2012. gada veiktā dzīvokļu apsekošana pilsētā un pagastos.
“Tiklīdz atbrīvojas kāds pašvaldības dzīvoklis, mūsu speciālisti dodas izvērtēt dzīvokļa esošo situāciju. Tāmētājs veic fotofiksācijas un provizoriskos aprēķinus dzīvokļa remontam, ko iesniedz izvērtēšanai Kuldīgas novada pašvaldības Nekustamo īpašumu nodaļai. Dzīvokļa remontdarbu izmaksu tāmēs KKP ietver darbus līdz kosmētiskai apdarei, kā arī, ja tas ir nepieciešams un tehniski iespējams, dzīvoklī izbūvējamo labierīcību (atsevišķu WC un izlietni virtuvē) darbus. Ja provizoriskās remontdarbu izmaksas pārsniedz dzīvokļa kadastrālo vērtību, tad rosinām Kuldīgas novada pašvaldību dzīvokli atsavināt,” KKP Īpašumu apsaimniekošanas daļas vadītājs Dzintars Rušmanis.
Kuldīgā pašreiz ir 8 dzīvokļi, kurus KKP rosinājuši pašvaldībai atsavināt. Kuldīgas novada pagastos šādu dzīvokļu ir vēl vairāk. Pagastos šogad ierosināts atsavināt 10 dzīvokļus un 2 mājas, informē KKP Īpašumu apsaimniekošanas daļas speciāliste mājokļu jautājumos Kristīne Kuzmina.
Lielākā daļa šo dzīvokļu ir pašvaldībai piekritīgi, jo īrnieki nav izmantojuši privatizācijas iespējas un ieguvuši šos dzīvokļus savā īpašumā. Šobrīd šiem iedzīvotājiem ir iespēja izpirkt neprivatizētos dzīvokļus par tirgus vērtības cenu, ko nosaka sertificēts vērtētājs.
Pienākumi īrniekiem
Atgādinām, ka esošajiem īrniekam ir pienākums par saviem līdzekļiem nodrošināt elektroapgādes un citu vadu instalāciju, ūdens apgādes un kanalizācijas cauruļvadu un to elementu funkcionēšanu dzīvojamo telpu iekšpusē, un ne retāk kā reizi piecos gados nodrošināt sava dzīvokļa kosmētiskā remonta veikšanu īrēto telpu iekšpusē.
Tāpat īrniekam par saviem līdzekļiem jāveic apkures ietaišu - krāšņu, sildmūru un pavardu remonts vai pārbūve, ja to turpmāka ekspluatācija rada nopietnus draudus cilvēka veselībai un dzīvībai vai nekustamajam īpašumam, ievērojot apkalpojamās zonas robežu – līdz dūmu vertikālajam stāvvadam jeb dūmenim.
Par saviem līdzekļiem īrniekam jāveic arī dzīvojamo telpu norobežojošo logu un durvju krāsošana, remonts vai nomaiņa.
Iespēja bez maksas sakārtot logus
Kuldīgas Restaurācijas centrs arī šogad aicina Kuldīgas vecpilsētas ēku un dzīvokļu iedzīvotājus, īpašniekus un apsaimniekotājus bez maksas sakārtot sava nama logus.
Pieteikšanās līdz 27. maijam Kuldīgas Restaurācijas centrā (pretī muzejam), Pils ielā 5, vai, zvanot pa tālruni 29604434 (restaurators Jānis Mertens).
Tiem iedzīvotājiem, kuri iepriekš būs pieteikušies, pirmdien, 30. maijā, plkst. 17.00 Restaurācijas centrā notiks praktisks pasākums “Logu regulārā apkope”. Tiks slēgti sadarbības līgumi, kā arī centra restauratori stāstīs un praktiski rādīs, kā un, cik bieži jāveic logu rāmju apkope, un kādas krāsas jāizvēlas, lai logi ilgāk kalpotu. Savukārt iedzīvotāji paši varēs apgūt logu ķitēšanu, jo vēsturiski Kuldīgā logu stikli nav bijuši stiprināti ar līstēm.
Kuldīgas novada pašvaldība pasākumu atbalsta, piedāvājot izmantot nepieciešamos instrumentus, lineļļu rāmju gruntēšanai, ķiti un krāsu.
KKP ieguldījumi pašvaldības dzīvokļos
KKP pērn dzīvokļu remontos ieguldījuši 103 161 eiro, tai skaitā vairāk nekā 11 000 eiro samaksāti nekustamā īpašuma nodokļos, kurus no šī gada maksā paši īrnieki.
Pagastos KKP veic izdevumu optimizēšanu uz dzīvojamo māju apsaimniekošanu. Piemēram, ja pagastā ir divas mājas, kas atrodas netālu viena no otras un abās ēkās ir vairāki tukši dzīvokļi, tad īrnieki tiek pārvietoti uz vienu ēku. Šāds gadījums bija Rendas pagasta Ozolos, kur iedzīvotāji no “Plēderiem” tika pārvietoti uz “Liepziediem”.
Dzīvokļu trūkums tirgū
Raksturojot situāciju kopumā, Dz.Rušmanis uzsver, ka nekustamā īpašuma tirgū Kuldīgas novadā trūkst dzīvokļu, kurus iedzīvotāji varētu iegādāties īpašumā vai noīrēt. Dzīvojamais fonds pēdējo gadu laikā pieaudzis nav, līdz ar to viss esošais ir piepildīts. Rinda uz pašvaldības dzīvokļiem ir liela – gan uz maiņu, gan tiem, kuriem nepieciešama palīdzība.
Foto: "Aptuveni 70% uzņēmuma apsaimniekošanā esošo pašvaldības dzīvokļu ir ļoti sliktā stāvoklī. Par to liecina kopš 2012. gada veiktā dzīvokļu apsekošana pilsētā un pagastos."
ANITA ZVINGULE