Kuldīgas Pārtikas tirgū Kristīne pircējus sagaida, tērpusies spilgti oranžā krekliņā pašā Pārtikas tirgus viducī, piedāvājot pašmājās audzēto produkciju, kuras klāsts ir ļoti plašs.
Ģimene ar pašaudzētās produkcijas tirdzniecību nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadus un Kuldīgas Pārtikas tirgu sauc par savu galveno tirdzniecības vietu.
Lai pircējiem parādītu, kur aug gardie un veselīgie dārzeņi, un uzzied krāšņās puķes, plašās saimniecības izrādīšanu Kristīne sāk no mazdārziņiem Kuldīgā, kur tiek kopti vairāki zemes gabali, bet tālāk jau tiek rādīta saimniecība Pelču pagastā.
Dārziņos Kuldīgā tiek audzēti bagātīgi ražojoši upeņu krūmi un sarkanās jāņogas. Ikdienā dārzi tiek apstādīti, raža novākta un uz tirgu nogādāta ģimenes pašas spēkiem. Taču ogu lasīšana ir vienīgais darbs, kad palīdzība nepieciešama no citiem cilvēkiem. Ogas lasīt jau vairākus gadus pēc kārtas palīdz trīs pastāvīgās lasītājas.
Rūpīgi izravētajā dārzā skatam paveras kartupeļu, sīpolu, ķiploku, biešu un zirņu vagas. Tikko kā raža noņemta un zeme atbrīvojas, tā tiek iesēts kas cits. Arī tagad, kad rudenī stādītie sīpoli noņemti, vietā tiks stādīti jauni.
Lauku saimniecībā Pelču pagastā skatāmi vairāku šķirņu tomāti. Tie rūpīgi atsieti aug un gatavojas. Šeit ir liela apkurināma siltumnīca, kur tiek audzētas puķes un cita raža, kas pie pircējiem nonāk agrā pavasarī.
Vēl laukos aug bumbieres, ābeles, plūmes, krūmmellenes un avenes. Šogad pirmo gadu izmēģināts audzēt zemenes uz melnās plēves. Secinājums – tas pašiem atvieglo darbu, jo daudz vieglāk apkarot nezāles.
Kristīne stāsta, ka katru gadu tirdzniecība sākas ar dažādiem zaļumiem, kuri tiek audzēti apkurināmā siltumnīcā. Pircējiem tiek piedāvātas rukolas, spināti, salāti, dilles un citi zaļumi. “No klientiem kādreiz dabūju arī rājienu, ja pietrūkst zaļumu. Klienti grib vairāk, nekā varu piedāvāt. Pagaidām man nav tik lielas siltumnīcas, lai varētu vēl vairāk. Gribas arī, lai nekas nav pāraudzis, tādēļ cenšos nodrošināt, lai viss aug pakāpeniski un tirgū varu nogādāt to pašu labāko mūsmājās audzēto,” stāsta Kristīne.
Uz Jāņiem pircējiem piedāvāti jaunie kartupeļi. Kopumā tiek audzēti četru šķirņu kartupeļi. Tie aug gan zem plēves, gan klajas debess. Uz tirgus letes skaisti sakārtoti loki, jaunie sīpoli un dilles. Visu papildina dažādas puķes – pelargonijas, begonijas, ledenes, zelta stīga, naudas koks, piparmētras podiņos un citi augi.
Sagaidot Jāņus, katru gadu tirdzniecībai tiek taisīti līgo pušķi un vainagi. To pīšanas laikā, daudz gulēt nesanākot. Pircēji iecienījuši margrietiņu un rudzupuķu vainagus. Kristīne vainagu pīšanu apguvusi jau bērnībā, kas lieti noder arī šodien.
Uz rudens pusi tiek taisīti kapu vainadziņi, bet ziemā – Adventes vainagi un dekori. Īsi pirms Ziemassvētkiem Kristīne vēl aiziet uz tirgu ar pupiņām un zirnīšiem. Decembris un janvāris ir mierīgie mēneši.
Jautāta, kā izvēlēta šāda nodarbošanās, Kristīne atklāj, ka viss sācies ar vienu mazu mazdārziņu. “Agrāk mazdārziņu kopa mana mamma un es tikai palīdzēju. Toreiz secinājām, ka paši nevaram tik daudz patērēt, cik izaudzējam, un tādēļ mamma sāka iet uz tirgu, tā arī viss sākās. Turpinu māmiņas iesākto. Šo gadu laikā būtiski esam palielinājuši gan apjomu, gan sortimentu.”
Brīvā laika daudz neatliekot, bet Kristīne par to nebēdā, jo darbs viņai patīk un sagādā prieku. Turklāt vasarā gaišs ir ilgi, lai varētu visus darbus apdarīt. Atliekot laika arī kūku cepšanai, kas Kristīnei sanāk brīnumaini gardas un priecē ne tikai ģimeni, bet arī draugus un paziņas.
Attēlā: Kuldīgas komunālo pakalpojumu Tirgus apsaimniekošanas daļas vadītāja Baiba Pirtniece un Kristīne Misule, priecājoties par jauno un bagātīgo sīpolu ražu.
ANITAS ZVINGULES teksts un foto