Pēdējos gados Latvijā un arī Kuldīgas novadā būtiski pieaugusi vienas no postošākajām invazīvajām gliemežu sugām – Spānijas kailgliemeža (Arion vulgaris) – izplatība. Šie gliemeži rada būtiskus postījumus dārzos, siltumnīcās un lauksaimniecības zemēs, apdraud bioloģisko daudzveidību, izkonkurē vietējās sugas un pārnēsā slimību ierosinātājus.
Tiks veikti papildus darbi gliemežu ierobežošanai
Kuldīgas novada pašvaldība jau vairākus gadus ierobežo gliemežus savos īpašumos uzdodot apsaimniekotājam SIA "Kuldīgas Komunālie pakalpojumi" (KKP) mehāniski nolasīt gliemežus – Mārtiņsalā, Estrādes parkā, Pārventas parkā. Apzinās problēmas nopietnību un šobrīd izstrādā rīcības plānu invazīvās sugas ierobežošanai visā novada teritorijā. Esošā budžeta ietvaros tiek plānoti papildus pļaušanas darbi apzinātajās vietās, kur šie gliemeži izplatās visintensīvāk, kā arī šajās teritorijās notiks gliemežu iznīcināšana ar videi atbilstošiem, tam paredzētiem līdzekļiem.
Rīt, 8. jūlijā L. Paegles parka teritoriju apstrādāsim ar limacīda preparātu, lai mazinātu Spānijas kailgliemežu izplatību.
“Novērots, ka šajā parkā Spānijas kailgliemežu izplatība ir vislielākā, tāpēc apstrādāsim teritoriju ar ēsmu granulu formā. Tas satur dabīgas vielas, kas iedarbojas uz gliemežiem caur gremošanas traktu. Šis preparāts nav kaitīgs cilvēkiem, dzīvniekiem, kukaiņiem un augiem, taču aicinām tuvākās nedēļas laikā iespēju robežās pa parku nepārvietoties,” pastāstīja KKP Zaļumsaimniecības vadītāja Dzintra Strazda.
Teritorijā būs izvietoti informatīvi paziņojumi, kā arī apkārt esošajiem iedzīvotājiem nosūtīta informācija e-pastā. Aicinām iedzīvotājus izturēties ar sapratni.
“Ar Spānijas kailgliemežu izplatību jau vairākus gadus cīnās visā valstī. Regulāri apzinām citu pašvaldību pieredzi, efektīvākās metodes. Šo gliemežu īpatnība ir tāda, ka vienas un tās pašas metodes ilgtermiņā nestrādā, jo tie adaptējas un pielāgojas. Periodiski izmēģinām ko jaunas, taču jāatzīst, ka visefektīvākā ir gliemežu lasīšana ar rokām. Mūsu komanda ik dienu laikā, kad gliemeži ir visaktīvākie, tos lasa un utilizē,” pastāstīja KKP Sanitārās tīrīšanas daļas vadītāja Daiga Gravniece.
Iedzīvotāji varēs nodot salasītos gliemežus
Tāpat iedzīvotājiem tiek piedāvāta iespēja nodot salasītos gliemežus SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” teritorijā Dārzniecības ielā 9, Kuldīgā, darba laikā. Svarīgi atcerēties – nodot drīkst tikai beigtus gliemežus, dzīvi gliemeži netiks pieņemti! KKP Tehniskās bāzes un atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītājs Jānis Ezerkalns skaidro: “Ļoti aicinām iedzīvotājus kailgliemežus nemest bioloģisko atkritumu konteineros. Lai palīdzētu iedzīvotājiem tos utilizēt, aicinām savāktos gliemežus nodot atkritumu bāzē. Esam īpaši tam izveidojuši tvertni ar norādi.”
Pašvaldība īpaši uzsver – tikai kopīga rīcība var dot rezultātu. Aicinām iedzīvotājus:
- Ja Spānijas kailgliemeži ir konstatēti jūsu īpašumā, tos nepieciešams ierobežot ar mehāniskām, ķīmiskām, bioloģiskām ierobežošanas metodēm. Intensīva ierobežošana jāveic līdz vasaras otrajai pusei, jo augustā un septembrī gliemeži dēj olas. Katrs gliemezis sezonas laikā var izdēt līdz 500 olām, no kā nākamajā gadā radīsies jauni kailgliemeži.
- Lai ierobežotu šīs sugas izplatību privātīpašumos, svarīgi ir regulāri sakopt īpašumus, pļaujot zālienu, neveidojot dēļu un zaru kaudzes, jo ēnainas un mitras vietas ir labvēlīgas Spānijas kailgliemeža attīstībai un ekspansīvai izplatībai.
- Kailgliemežiem īpaši nepatīk augi: astrancijas, vērmeles, fenhelis, anīss, rozmarīns.
- Dabiskie gliemežu pretinieki ir: krupji, strazdi, vistas, tritoni, eži. Iespējams veidot arī asas barjeras, piemēram, no priežu skujām, olu čaumalām, rožu kātiem.
- Savukārt, lai vieglāk gliemežus būtu salasīt, var kaudzītē izveidot ēsmu no kāpostu lapām vai kaķu barības, lai pēc tam tos viegli salasītu.
Informējam, ka Pašvaldības policija pastiprināti pievērsīs uzmanību nesakoptām teritorijām un brīdinās to īpašniekus par teritorijas sakopšanu. Ja teritorijas netiks sakoptas, var tikt piemēroti administratīvie sodi saskaņā ar saistošajiem noteikumiem.
Aicinām ziņot par kailgliemežu atradnēm:
- https://ej.uz/ki9s,
- mobilajā lietotnē: ArcGIS Survey123,
- e-pasts: invazivs@daba.gov.lv (pievienojot fotogrāfijas un atrašanās vietu).
Tikai sadarbojoties varam ierobežot kaitēkļu izplatību un saglabāt tīru un drošu vidi savā novadā!