2025. gads SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” (KKP) saimniecībā solās būt darbīgs – jāuzsāk Vakara ielas 6 ēkas pārbūve par dzīvojamo māju, jāsakārto Liepājas ielas 3 ēka, pastiprināti jāvērš uzmanība daudzdzīvokļu māju tehniskajam stāvoklim, kā arī jāvirzās uz citiem nospraustajiem mērķiem.
Šī gada nozīmīgākais projekts – Vakara ielas 6 pārbūve
“Vakara iela 6 ir viens no līdz šim lielākajiem mūsu projektiem, kas ietver ēkas pārbūvi par dzīvojamo māju ar 14 dažāda lieluma dzīvokļiem. Un ļoti ceram, ka pavasarī izdosies uzsākt būvdarbus. Plānojam, ka darbi ilgs aptuveni divus gadus,” saka KKP valdes loceklis Kaspars Poriķis. Ēkai tiks nomainīts jumta segums, siltinātas ārsienas, labiekārtots pagalms – apstādījumi, celiņi, zāliens, brauktuve ar cieto segumu, atkritumu konteineru laukums, kā arī izbūvēts autotransporta stāvlaukums ar 22 vietām, divas stāvvietas paredzot invalīdu transportam. Savukārt ēkas apjoms, fasādes, jumta forma un logu ailes tiks maksimāli saglabātas. Arī kāpnes, kāpņu telpas un teritorijas pieejas tiks saglabātas bez izmaiņām.
Liela uzmanība šogad tiks pievērsta arī māju tehniskā stāvokļa apsekošanai, jo lielai daļai ēku stāvoklis turpina pasliktināties, tāpēc sadarbībā ar iedzīvotājiem tiek lemts par naudas uzkrājumu palielināšanu un steidzamo darbu veikšanu. KKP Īpašumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Ita Bērziņa pastāstīja: “Lielākā daļa daudzdzīvokļu mājas ir būvētas pirms vairāk, nekā 30 gadiem, tās ir sliktā stāvoklī un ar steigu nepieciešams veikt remontdarbus. Mūsu apsaimniekošanā ir 350 daudzdzīvokļu mājas, un iedzīvotāji ir lēmuši, ka 60 no tām ar 1. janvāri palielinās apsaimniekošanas maksu, lai veidotu uzkrājumu un uzlabotu ēku tehnisko stāvokli.”
Vēl šogad plānota Liepājas ielas 3 ēkas sakārtošana, kur tiks nomainīti koku elementi, kas ir laika gaitā sabojājušies, nostiprināti pamati, pārkrāsota ēka un citi darbi, lai novērstu bīstamību ēkas turpmākajā ekspluatācijā.
Ikdienas darbu optimizēšana
“Ļoti mērķtiecīgi raugāmies uz iespēju optimizēt savu darbu, automatizējot ne tikai administrācijas darbus, bet padarot arī sētnieku darbu ātrāku un mobilāku, jo cilvēkresursu pieejamība samazinās un darbaspēks kļūst dārgāks,” papildina K. Poriķis. Pagājušā gada nogalē sanitārās daļas speciālisti testēja īpaši pielāgotus, Latvijā darinātus kravas skrejriteņus. Tā bonuss ir tāds, ka lielāko daļu atkritumu sētnieki spēj savākt, nenokāpjot no braucamā, līdz ar to ielu uzkopšanas darbi rit raitāk.
Pagājušā gadā ieviesta arī sētnieku mobilā brigāde. Tās mērķis ir operatīva rīcība ārkārtas gadījumos, citu sētnieku prombūtnes laikā, kā arī pieskata tās teritorijas, kurās nav sētnieki, bet tiek tīrītas ar tehniku un tas sevi ir attaisnojis ar uzviju, kā arī mudina turpmāk iet šajā virzienā. KKP Sanitārās tīrīšanas daļas vadītāja Daiga Gravniece: “Mobilajā brigādē strādā trīs cilvēki, tāpēc tas mums dod iespēju daudz operatīvāk sakopt vietas, kurās nestrādā sētnieki, kā arī ātrāk sakārtot teritoriju pirms/ pēc pasākumiem.”
Sētnieki uzkopj ne tikai pašvaldības teritoriju, bet arī privātās teritorijas, ja īpašnieks šādu pakalpojumu ir izvēlējies. Lai atvieglotu sētnieku smago darbu, sekojam līdzi dažādiem tehniskajiem risinājumiem. Sētniekiem, kuriem kopšanā ir lielākas zaļās teritorijas, ir nopirkti lapu pūtēji, bet bruģa ravēšanai – nezāļu ravēšanas birstes ar akumulatoru.
Optimizējot darbu, Sūru ielas un Piltenes ielas aplī ieviesta automātiskā laistīšanas sistēma, kas vasaras sezonā atvieglos darbu zaļumsaimniecības speciālistiem.
Tāpat ir vērts atzīmēt, ka šogad plānots ieviest jaunu sistēmu atkritumu savākšanā – privātmāju iedzīvotāji, kuri divus mēnešus nebūs apmaksājuši rēķinu par atkritumiem, saņems ziņu par to, ka atkritumi netiks izvesti, kamēr nebūs apmaksāti iepriekšējie rēķini.
Iesniegts projekts Vides investīciju fondā, lai Dārzniecības ielā 9 iegādātos saules paneļus ar akumulatoriem. K. Poriķis turpina uzskaitīt: “Pagājušā gadā iegādājāmies vēl vienu traktortehniku, kas aprīkota ar sniega lāpstu un labi noder ziemas dienestā. Bet šogad iegādāsimies vēl vienu automašīnu, ko vasaras sezonā izmantosim būvgružu transportēšanai, bet ziemā – ielu tīrīšanai. Runājot par būvgružiem, pagājušā gadā pārstrādājām aptuveni 4000 tonnas tīro būvgružu, ko izmantojām kā ceļa seguma materiālu, tāpēc šobrīd gaidām, kad būs pieejams ES finansējums, lai turpinātu attīstīt būvgružu pārstrādi.”
Par zaļāku domāšanu
No pagājušā gada sākuma pilsētā un Priedainē izvietoti bioloģisko atkritumu konteineri. 2024. gads rāda, ka iedzīvotāju interese par šo atkritumu šķirošanu ir, turklāt ar to sokas aizvien labāk – iedzīvotāji izprot, ko kurā atkritumu konteinerā drīkst izmest. Turklāt šķirojot izdodas ieekonomēt, jo maksa par bioloģisko atkritumu konteineru izvešanu ir noteikta 60% apmērā no sadzīves atkritumu maksas. Piemēram, ja sadzīves atkritumi par kubikmetru maksā 26,68 EUR, tad tāds pats daudzums par bioloģisko atkritumu kubikmetru izmaksās 16,01 EUR.
Iedzīvotāju ērtībai pilsētā izvietoti vēl papildus četri tekstila izstrādājumu šķirošanas konteineri – pie veikala “Maxima”, Saules ielā, Virkas ielas daudzdzīvokļu māju teritorijā un Dārza ielā. Kopš Kuldīgā 2023. gada sākumā ieviesta tekstila nodošana, cilvēki izmetuši gandrīz 160 tonnas.
Jauna atrašanās vieta
Gada nogalē KKP mainīja atrašanās vietu no Pilsētas laukuma 2 uz Liepājas ielu 37 (ieeja no sētas). Iedzīvotāji jau atzinīgi novērtējuši jauno atrašanās vietu, bilstot, ka tā ir ērtāka un sasniedzamāka, turklāt kopējā jauno telpu platība visiem speciālistiem aizņem par 40% mazāk, nekā Pilsētas laukumā 2.