Iedzīvotāji aktīvi šķiro tekstila izstrādājumus

Jau pusgadu Kuldīgas novada iedzīvotājiem ir iespēja šķirot tekstila izstrādājumus. Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītājs Jānis Ezerkalns atzīst, ka iedzīvotāju aktivitāte ir ļoti liela un mēnesī tiek nodotas aptuveni 5-7 tonnas.

Violetie tekstila konteineri ir izvietoti pie Kuldīgas Centra vidusskolas, pie veikala “Maxima”, pie Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas, Piltenes ielas masīvā pie Dzintaru ielas, Planīcas ielas masīvā, V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas sētā, I. Zeberiņa Kuldīgas pamatskolas sētā, Kuldīgas attīstības aģentūras sētā, kā arī Dārzniecības ielā 9.

“Ja sākotnēji cilvēki nešķiroja labas drēbes no sliktām un konteinerā salika visu, kas pašiem kļuvis lieks, tad šobrīd tekstila izstrādājumu šķirošanas kultūra ir ļoti uzlabojusies un tik bieži vairs nesaskaramies ar netīrām, vecām un nelietojamām lietām,” skaidro J. Ezerkalns. Taču būtiski ņemt vērā pareizu tekstila izstrādājumu nodošanu. “Vēlams visu salikt maisā un kārtīgi aizsiet, lai tekstila izstrādājumi tiktu pasargāti no mitruma piekļuves. Tad maisu jāievieto konteinera atvilktnē un tā jāaizver, lai maiss iekristu konteinerā,” papildina J. Ezerkalns.

Konteineros tekstils ir jāievieto tādā stāvoklī, kādā mēs paši būtu gatavi tos lietot – nesaplēstas, tīras, sausas drēbes, apavu pāri, somas, jostas, mājas tekstils, kā piemēram, segas, palagi, galdauti, aizkari u.c. Tekstila šķirošanai paredzētajā konteinerā ir aizliegts ievietot mitru, pelējošu, netīru, ar sadzīves ķīmiju vai motoreļļām notraipītu, saplēstu apģērbu vai apģērba atgriezumus. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas. Tie iedzīvotāji, kuri nav pārliecināti, kādus tekstila izstrādājumus drīkst šķirot, aicinām to vest uz Dārzniecības ielu 9, kur speciālists pastāstīs un parādīs, kā pareizi to izdarīt.

Kuldīgas komunālo pakalpojumi darbinieki konteinerus iztukšo divas reizes nedēļā, tekstila izstrādājumus nogādā šķirošanas punktā un pāršķiro. Tekstila konteineros nodotie tekstilizstrādājumi tiek nogādāti šķirošanas punktā un pāršķiroti. Tekstila materiāli, kas ir labā stāvoklī, tiek novirzīti atkārtotai lietošanai pasaules attīstības valstīs. Tekstilam, kas nav derīgs otrreizējai lietošanai tiek meklēta otra dzīve pārstrādē, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas iegūšanai.

Tekstilu nodošana ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā rūpēties par vidi un palīdzēt cilvēkiem. Kādēļ ir svarīgi nodot tekstilu?

• Lai samazinātu atkritumu daudzumu: tekstila atkritumi ir viens no lielākajiem atkritumu veidiem, un tieši tekstila nodošana var samazināt to daudzumu un novērst tā negatīvo ietekmi uz vidi.

• Lai saglabātu resursus: pārstrādājot tekstilu, var izmantot jau esošos resursus un novērst jaunu materiālu ražošanas nepieciešamību.

• Lai aizsargāt vidi: tekstila ražošana un nogādāšana var radīt negatīvas sekas uz vidi, piemēram, gaisa piesārņojumu un ūdens resursu izsmelšanu. Nodošana un pārstrāde palīdz mazināt šo negatīvo ietekmi.

• Lai palīdzētu cilvēkiem: dažas organizācijas nodod vēl lietojamus apģērbus un apavus cilvēkiem, kam tas ir nepieciešams.

Skrio tekstilu nepareizi r

Joprojām saskaramies ar nepareizi iepakotiem vai vispār neiepakotiem tekstila izstrādājumiem, kas apgrūtina to savākšanu un tālāku izmantošanu. Tekstila izstrādājumi ir jāievieto maisos un tie stingri jāaizsien.