"Cīrulīša" bērni atklāj kampaņu par atkritumu šķirošanu Kuldīgas novadā

03/04/2019

Četrdesmit astoņu minūšu gājiens bija nepieciešams, lai bērnu mazās kājiņas atnāktu uz Dārzniecības ielu 9, Kuldīgā, kur izveidots SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” atkritumu šķirošanas punkts, un, kur no 3. līdz 26. aprīlim norisināsies izglītojoša kampaņa par atkritumu šķirošanu “Liksim spēkus kopā un atkritumus atsevišķi!”

Taču garā gabala gājiens atmaksājās, jo bērni uzzināja, kāpēc ir svarīgi šķirot atkritumus, apskatījās reāli darbībā, kādi atkritumi tiek atvesti uz šķirošanas punktu, cik daudz no tiem ir šķirojamie atkritumi, kas nododami otrreizējai pārstrādei, kā arī paši izspēlēja atkritumu šķirošanas spēli un saņēma personalizētu uzlīmi kā apliecinājumu, ka pirmās iemaņas atkritumu šķirošanā ir apgūtas.

SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” aicinājusi Kuldīgas novada vispārizglītojošo 1. līdz 4. klašu skolēnus un pirmsskolas vecāko grupu audzēkņus piedalīties šajā kampaņā.

“Priecājamie par izrādīto interesi un lielo atsaucību, kampaņai piesakot 472 bērnus no Kuldīgas skolām un bērnudārziem, kā arī no Turlavas un Vilgāles izglītības iestādēm. Bērnudārza "Cīrulītis" grupiņas "Taurenīši" bērni bija pirmie, kas piedalījās kampaņā. Turpmāk trešdienās, ceturtdienās un piektdienās nāks pārējās grupiņas un klases. Mēs ceram un ļoti ticam, ka iegūtās zināšanas bērni liks lietā, kā arī ar tām dalīsieties, pastāstot gan saviem vecākiem un vecvecākiem, gan māsām, brāļiem un draugiem, kā tad pareizi atkritumi ir jāšķiro. Atkritumus šķirot ir ļoti viegli. Pirmkārt ir jāzina, kurus atkritumus varam nošķirot. Otrkārt šīs zināšanas ir jāliek lietā, proti, katram no mums savās mājās ir jānošķiro no visiem atkritumiem stikls, papīrs, plastmasa un metāls. Treškārt – šie sašķirotie atkritumi ir jānogādā līdz šķiroto atkritumu konteineram, lai uzņēmums “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” tos varētu savākt un tālāk jau nodot uzņēmumiem, kas nodarbojas ar šo atkritumu pārstrādi,” pauž SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” valdes priekšsēdētājs Pēteris Gobzemis.

Domājot, lai mums visiem būtu svaigs gaiss, ko elpot, tīra un auglīga zeme, kur audzēt veselīgu pārtiku, tīrs un dzidrs ūdens, kuru dzert un kurā peldēties, lai planēta zemē vēl pēc daudziem simtiem un tūkstošiem gadu būtu mājas cilvēkiem, proti, lai tā nebūtu aprakta atkritumu kalnos, svarīgi ir šķirot atkritumus.

Katru dienu, katru stundu cilvēki saražo atkritumus. Vidēji katrs Latvijas iedzīvotājs ik gadu rada aptuveni 433 kg atkritumu. Tas ir pietiekami liels apjoms, lai mēs satrauktos, kas ar tiem notiek tālāk. Patlaban aptuveni 80% sadzīves atkritumu joprojām nonāk poligonos, taču mūsu mērķis ir Latvija bez atkritumiem, kurā visi atkritumi tiek sašķiroti, pārstrādāti un visam tiek atrasta vērtība.

Visa pamatā ir rūpes par dabu. Taču arī tie, kuriem šis aspekts ir mazsvarīgs, var itin viegli atrast motivāciju. Piemēram, ar vienas skārdenes pārstrādē ietaupīto enerģiju var trīs stundas darbināt televizoru, bet, pārstrādājot desmit plastmasas pudeles, var saražot jaunu t-kreklu. Šķirojot iespējams samazināt arī ikdienas izdevumus. Ieviešot un izmantojot dalīto atkritumu konteinerus, visai mājai samazinās maksa par atkritumu apsaimniekošanu.

Lai šķirotu atkritumus, nebūt nevajag, lai mājās būtu milzīga virtuve. Galvenais ir vēlēšanās! Lai sāktu šķirot, pilnīgi pietiks ar vienu maisu vai kasti, kur salikt plastmasu, stiklu, papīru un metāla bundžiņas. Galvenais, lai viss ir izskalots, tīrs un saplacināts, tad šķirošana neizņems ne daudz vietas, nedz laika. Detalizētāk katru materiāla veidu var sašķirot pie lielā konteinera.

Lai gan nereti šķiet, ka sašķiroto materiālu savāc viena un tā pati atkritumu mašīna, liekot domāt, ka visi atkritumi – neatkarīgi no tā, vai tie ir šķiroti vai nešķiroti nonāk vienā vietā, ne viss ir tā, kā izskatās. Patiesībā šķirotos atkritumus izved tajās pašās mašīnās – tikai atsevišķā reisā.

Tātad ir vairāki būtiski iemesli, kāpēc atkritumi ir jāšķiro. Pasaulē cilvēku skaits aizvien pieaug, bet dabas resursi ir ierobežoti. Tāpēc, ja otrreiz netiks izmantots tas, ko esam jau lietojuši, pārskatāmā nākotnē cilvēki ''noslīks'' savos atkritumos. Šķirojot atkritumus un pārstrādājot tos, no dabas ir jāņem daudz mazāk, piemēram, koks un nafta. Tāpat tiek patērēts mazāk resursu – ūdens un elektrība.

Kampaņu organizē SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” sadarbībā ar “AJ Power Recycling” – izlietotā iepakojuma apsaimniekotāju. Viens no uzņēmuma uzdevumiem ir izglītot un informēt sabiedrību atkritumu apsaimniekošanas jautājumos, tai skaitā arī atkritumu šķirošanas jautājumos. “AJ Power Recycling” ietilpst AJ Power grupā, kas nodrošina saviem klientiem gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes tirdzniecību. Papildu piedāvājot, inovatīvus risinājumus saules paneļu sistēmu projektēšanā un uzstādīšanā.